
Одними з показників, які безпосередньо впливають на вибір користувачів при покупці нового ноутбука, є ємність акумулятора та час роботи техніки в автономному режимі. Бюджетні моделі можуть працювати без підзарядки протягом 1,5-2 годин. Така техніка випускається зі слабкою батареєю, дешевим процесором та не підтримує енергозберігаючі технології. Основна частина все ж таки зможе працювати без мережі в середньому 3-5 годин. У дорогому сегменті час може досягати 6-11 годин. Через 1-2 роки активної експлуатації техніки може виникнути ситуація, коли заряд батареї ноутбука стає все меншим і меншим, а підключатися до електромережі доводиться частіше. Подібне може бути пов’язане не з якістю АКБ, а через неправильне її заряджання.
Особливості експлуатації акумуляторів
Розрізняють такі різновиди батарей живлення:
- герметичні свинцево-кислотні (SLA);
- недорогі нікель-кадмієві (NiCad);
- більш екологічно безпечні нікель-метал-гідридні (NiMh);
- найбільш популярні – літій-іонні (Li-Ion) та літій-полімерні (Li-Pol).
Кожен має свої особливості експлуатації. У NiCad та NiMh різновидах найчастіше можна зустріти властивість «ефекту пам’яті». Воно полягає у запам’ятовуванні пристроєм кількості відданої енергії. При неправильній зарядці відбувається поступове зниження ємності батарей та збільшення необхідності підключення до мережі. Для витрат і накопичення енергії відповідно до початкових показників, такі акумулятори рекомендується повністю заряджати і розряджати.
Заряд акумуляторних батарей типу Li-Ion та Li-Pol не варто доводити практично до рівня нуля. Зарядний пристрій вже можна підключати при досягненні індикатора 35-40%. Також необов’язково заряджати АКБ до 100%, інакше вбудований мікроконтролер реєструє новий цикл заряджання, а ємність акумулятора ноутбука поступово знижується. Оптимально вимикати при 80-85%.
Незалежно від типу, всі батареї живлення вимагають акуратного звернення, дотримання вимог виробника до експлуатації та зберігання. Це дозволить значно збільшити тривалість їхньої служби.
Програмне забезпечення: заряд батареї ноутбука, ємність, знос
Можна скористатися спеціальним програмним забезпеченням для ноутбуків, яке дозволить створити правильний режим заряджання, провести діагностику стану батареї. До них відносяться:
- UEFI System Diagnostic та HP Support Assistant – підійдуть для техніки HP;
- Energy Management – допомагає керувати електроживленням на пристроях Lenovo;
- Battery Mark – актуальна програма для брендів Samsung, Asus, Acer.
Існують інші утиліти — Battery Eater, Smarter Battery, BatteryCare, Battery Optimize, що мають різний функціонал. На деяких моделях ноутбуків подібні програмні комплекси спочатку встановлені виробником.
Найбільш популярна універсальна програма – AIDA64. Вона дозволяє провести повноцінну комп’ютерну діагностику. У вкладці «Електроживлення» можна побачити заряд батареї ноутбука, максимальну та поточну ємність акумулятора, кількість циклів, напругу, знос АКБ.